Wystawy

 

Projekt Pamięć

Wystawa Projekt Pamięć zrodziła się z potrzeby artystki Roz Jacobs, aby odzyskać to, co zostało bezpowrotnie zniszczone – życie żydowskiego chłopca, Kalmana, który wskutek wojny został na zawsze oddzielony od swojej rodziny.

Wystawa prezentuje cykl portretów Kalmana, powstałych w oparciu o jedno zachowane zdjęcie, jego losy oraz losy innych członków rodziny artystki. Poprzez ukazanie historii jednej rodziny, wystawa podejmuje uniwersalną tematykę pamięci i utraty oraz ilustruje przemieniającą siłę sztuki. Roz Jacobs mówi: „Kiedy maluję Kalmana, smutek i poczucie utraty stają się silniejsze, ale jednocześnie obecność krewnego, którego nigdy nie poznałam, staje się bardziej namacalna. Ból zbliża mnie do utraconej osoby”


Dwujęzyczne plansze wystawowe

Wystawa obejmuje jedenaście plansz do stojaków (wymiary 215 X 120 cm). Poszczególne plansze i język podpisów mogą zostać dopasowane do miejsca wystawiania. Powyżej prezentujemy przykłady plansz w wersji polsko-angielskiej.

 

Projekt Pamięć

 
 
Ulotka o wystawie
 
Opracowaliśmy projekt ulotki o wystawie Projektu Pamięć ze wstępnymi informacjami na jej temat. Można go pobrać w formacie PDF.
 
Ulotka PO POLSKU  
Ulotka PO ANGIELSKU
 
 

Agnieszka Holland o wystawie:

„Projekt Pamięć: film, obrazy, cała wystawa jest wyjątkowym przedsięwzięciem. Próba przywołania pamięci o zamordowanym chłopczyku, okruchy opowieści o nim snutej przez jego siostrę – dziś amerykańską matkę i babcię – dwa ocalałe zdjęcia, malowany wciąż na nowo przez autorkę, jak mantra, modlitwa, kaddish jego portret, wszystko to służy wydobyciu z nicości tego kruchego bytu”.

 
 
 

 Projekt Pamięć w Polsce i na Węgrzech wspierają finansowo: The International Holocaust Remembrance Alliance, Jim I Teri Babcockowie, Stefany i Simon Bergsonowie oraz inni donatorzy The Memory Project Productions.